Nepřihlášený uživatel
Nacházíte se: VŠCHT Praha – BAFA → Výzkum → Steroidy
iduzel: 7852
idvazba: 8918
šablona: stranka
čas: 29.1.2020 13:01:51
verze: 4633
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Obnovit | RAW

Steroidy

Analýza steroidních látek

Endogenní steroidní hormony plní v těle člověka řadu funkcí. Řídí pohlavní vývoj a reprodukci, podílí se na regulaci metabolismu sacharidů a minerálů. Významnou úlohu mají při odpovědi organismu na stres, ovlivňují chování a náladu. Změna koncentrací mimo fyziologické hodnoty je spojena s celou řadou zdravotních komplikací, souvisí ale také s psychickým stavem jedince. Steroidní hormony a jejich chemická analoga jsou používány také jako léčiva, ale zároveň i zneužívány, a to především pro své anabolické účinky.    

Stanovení hladin endogenních steroidů v těle má proto význam jak ve zdravotnictví pro odhalení nejrůznějších onemocnění, tak také při studiu vztahů mezi psychickým a fyzickým stavem člověka. Studovány jsou také změny koncentrací těchto hormonů a z toho plynoucí vliv na zdraví po požití nejrůznějších látek. Přítomnost syntetických steroidních látek může být sledována v různých doplňcích stravy určených pro sportovce nebo přímo v tělních tekutinách člověka.

Steroidní látky jsou stanovovány pomocí kapalinové chromatografie s hmotnostní detekcí, což umožňuje studium velkého počtu látek přítomných často ve velmi nízkých koncentracích, a to během jedné rychlé analýzy.

Navazující projekty

  • V rámci probíhající spolupráce s Českým olympijským výborem se zaměřujeme na stanovení hladin endogenních hormonů u vrcholových sportovců a využití poznatků při jejich tréninku.
  • Stanovení hladin hormonů v krevní plazmě při klinických studiích potencionálních léčiv psychických poruch

Aktualizováno: 15.10.2014 21:04, Autor: Martina Kovandová

A BUDOVA A Ve druhém patře se nachází Ústav organické chemie i Ústav chemie přírodních látek
B BUDOVA B Laboratoř BAFA se nachází v prvním patře
C BUDOVA C
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Laboratoř biologicky aktivních látek a forenzní analýzy
Technická 3, 166 28 Praha 6
zobrazit plnou verzi