Jsme společné pracoviště Ústavu chemie přírodních látek a Ústavu organické chemie VŠCHT Praha.
Zabýváme se analýzou i organickou syntézou různých skupin biologicky aktivních látek.
Více o její pracovní skupině naleznete ZDE. |
Zveme Vás na přednášku prof. Dr. Zurina Hassan 29. 4. 2025 v 16:00 v budově B, posluchárně BII na téma Hodnocení dopadu kratomu: Současné prespektivy a vědecké poznatky Zurina Hassan Centre for Drug Research, Universiti Sains Malaysia, Penang, Malaysia Kratom (Mitragyna speciosa) a jeho primární alkaloid, mitragynin, si získaly celosvětovou pozornost jako psychoaktivní látky rostlinného původu se stimulačními vlastnostmi podobnými opioidům. Tradičně používaný v jihovýchodní Asii pro léčebné účely a jako stimulant mezi dělníky se kratom nedávno objevil v západních státech jako rekreační „bylinná droga“ a alternativa k opioidům. Navzdory jeho dlouhodobému kulturnímu využívání zesílily obavy z jeho potenciálu zneužití, zejména mezi dospívajícími, kteří hledají euforické účinky. Tato prezentace hodnotí vyvíjející se vnímání užívání kratomu, od neškodného tradičního léku po látku zaručující regulační kontrolu. Tato přednáška, která vychází z výzkumu na lidech i zvířatech prováděného Centrem pro výzkum drog, zdůrazňuje nedávné poznatky o odpovědnosti za zneužívání kratomu a jeho kognitivních dopadech. Zatímco místní komunity mohou stále považovat kratom za neškodný, objevují se vědecké důkazy podtrhující jeho schopnost zhoršovat kognitivní funkce a přispívat k závislosti, což vyvolává důležité otázky pro veřejné zdraví, regulaci a budoucí výzkum. |
Studentská vědecká konference 2024, VŠCHT Praha | |
![]() |
V letošní Studentské vědecké konferenci soutěžili naši studenti napříč obory chemie přírodních látek, organické chemie, biotechnologie i analytické chemie. A všude byli úspěšní! Zaznamenali jsme tak rekordní počet vítězů. Gratulejeme Všem oceněným i Všem zúčastněným! |
Na fotografii jsou ocenění studenti profesorem Oldřichem Lapčíkem v rámci soutěže Ústavu chemie přírodních látek, analytická sekce. |
S naším výzkumem jsme nechyběli na 71. mezinárodním kongresu a výročním zasedání Společnosti pro výzkum léčivých rostlin a přírodních produktů (GA) konaném v červenci. Na tomto mimořádném setkání se sešli vědečtí lídři v oblasti přírodních produktů, včetně odborníků a nadšenců z různých prostředí, se zvláštním zaměřením na téma „Odemknutí přírodní lékárny pro udržitelnou budoucnost“.
Ing. Hanka Walaská převzala ocenění za nejlepší posterovou prezentaci s tématem "Isolation and characterisation of several kratom alkaloids for subsequent HPLC-MS analysis of commercial product".
Gratulejeme nejen Ing. Hance Walaské za skvělou prezentaci!
Další informace z konference ZDE.
Martin Kuchař během rozhovovoru v DVTV odpovídal i na další otázky.
Celý rozhovor s Martinem Kuchařem na téma kratom si v pořadu DVTV můžete poslechnout od 37. minuty ZDE.
5.-9. září 2022 proběhl 59. meeting mezinárodní asociace forenzních toxikologů.
Na této dlouho očekávané TIAFT konferenci ve francouzském Versailles jsme úspěšně prezentovali náš výzkum!
Z řad našich výzkumníků byly prezentovány nové analytické přístupy, syntézy a také případy klinické a forenzní toxikologie.
Více o samotné konferenci naleznete ZDE.
![]() |
23. června 2022 se uskutečnilo slavnostní předávání cen Francouzského velvyslanectví v České republice . Ceny se každoročně udělují mladým talentovaným vědcům v sedmi kategoriích. Bronislav Jurásek obsadil 3. místo Sanofi Prize 2022 v kategorii farmacie s prací Analogs and Metabolites of New Psychoactive Substances. Gratulujeme! |
Jak těžké je dělat klinický výzkum psychedelik? Co nového přinesl výzkum konopí? A jaká další psychedelika v budoucnu přijdou?
Odpovědi na tyto otázky najdete v rozhovoru o psychedelikách s docentem Martinem Kuchařem pro Universitas. Odkaz na celý rozhovor ZDE.
Léčba deprese antidepresivy zabírá pouze u části pacientů, je proto třeba hledat nové způsoby léčby. Velmi rychlý a silný antidepresivní účinek byl nově zjištěn u některých psychedelik. Cílem expedice vedené doktorem Tomášem Páleníčkem je odpovědět na otázku, zda má rituální užití psychedelika ayahuascy z klinického i neurobiologického hlediska antidepresivní potenciál, a může tak být využita v dalším výzkumu v léčbě deprese. Poznatky týmu, který se díky podpoře NF Neuron vydá v srpnu 2017 do Peru, tak mohou významně přispět ke snížení utrpení depresivních pacientů.
Odkaz na video o expedici ZDE.
Mají hladiny hormonů hokejistů souvislost a výkoností a děním na ledě? Ve článku ze sportovní rubriky deníku Blesk se to můžete dozvědět. Článek je k dispozici ZDE.
Na Ústavu chemie přírodních látek získaly 3. místo Pavla Průchová a Alice Kovářová, na Ústavu analytické chemie získala 2. místo Bc. Pavlína Pamánková. Mezi oceněnými byla na Ústavu organické chemie také Aneta Pospíšilová, která se umístila na 2. místě. Gratulujeme!
V rámci konference TIAFT 2015 v italské Florencii jsme prezentovali postery týkající se našeho výzkumu.
Jsme společné pracoviště Ústavu chemie přírodních látek a Ústavu organické chemie VŠCHT Praha.
Zabýváme se analýzou i organickou syntézou různých skupin biologicky aktivních látek.